Impregnacja drewna na zewnątrz – jakie preparaty zastosować, by skutecznie ochronić drewno?
Drewno jest wykorzystywane w budownictwie na wiele sposobów. Produkuje się z niego meble ogrodowe i deski tarasowe czy też stosuje się jako materiał wykończeniowy na elewacji. Niezależnie od sposobu użycia materiał znajdujący się na zewnątrz trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Jest on bowiem cały czas narażony na trudne warunki atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV czy też wahania temperatur.
Niezabezpieczone, surowe drewno jest podatne na szkodliwe działanie deszczu i rozwój grzybów. W efekcie szybko traci swój urok i staje się mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Żeby uchronić materiał przed przedwczesnym starzeniem się, należy go poddać impregnacji. Dobry impregnat utworzy na drewnie powłokę ochronną, która zabezpieczy je przed promieniowaniem UV, wilgocią i grzybami.
Impregnacja drewna na zewnątrz to zabieg, który z powodzeniem można wykonać na własną rękę. Trzeba tylko właściwie się do tego przygotować, m.in. kupić odpowiedni impregnat, lakier lub farbę. Na rynku jest w czym wybierać. Sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem preparatów do konserwacji drewna. Co i kiedy wybrać? Czym malować drewno na zewnątrz? Oto produkty, po które użytkownicy sięgają najczęściej:
- impregnaty do drewna na zewnątrz – to środki chemiczne, które wnikają głęboko do struktury drewna i chronią je przed całą gamą szkodliwych czynników – wilgocią, niszczącym działaniem promieni UV czy też grzybami. Doskonale sprawdzają się jako zabezpieczenie deski tarasowej, mebli ogrodowych czy też elementów małej architektury w ogrodzie.
Dostępne na rynku impregnaty dzielą się na rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne. Te pierwsze powstają na bazie rozpuszczalników organicznych, drugie – na bazie wody. Produkty wodne nie wnikają tak głęboko w strukturę drewna jak rozpuszczalnikowe. Niemniej gwarantują podobny stopień ochrony. Mają też mniej drażniący i nieprzyjemny zapach.
Niezależnie od tego, czy do ochrony drewna wykorzystasz preparaty rozpuszczalnikowe czy też wodorozcieńczalne, impregnowane powierzchnie warto dodatkowo zabezpieczyć lakierem, woskiem czy też olejem, zwłaszcza jeśli są one mocno eksploatowane. Ochroni to meble ogrodowe i inne elementy na długi czas,
- lakiery – podobnie jak impregnaty występują w wersji rozpuszczalnikowej i wodorozcieńczalnej. Nie wnikają jednak w głąb drewna, lecz tworzą na nim powłokę, która jest twarda i odporna na ścieranie. W efekcie pokryte lakierem powierzchnie drewniane są odpowiednio chronione przed wilgocią. Co ważne, aby lakier zdał egzamin, drewno należy wcześniej pokryć impregnatem,
- lakierobejce – to preparaty impregnująco-dekoracyjne, które pozostawiają widoczny rysunek drewna. W efekcie podkreślają wyjątkowy wygląd mebli i innych elementów drewnianych. Skutecznie chronią przed zagrożeniami, takimi jak wilgoć, grzyby czy też promienie UV, gdyż tworzą na drewnie wytrzymałą powłokę. Lakierobejce wyróżnia nie tylko skuteczność, ale również szybki czas schnięcia,
- oleje – mają długą tradycję stosowania w impregnacji drewna. Obecnie głównym składnikiem olejowych wyrobów ochronnych jest olej lniany wzbogacony o rozcieńczalniki i naturalne barwniki. Preparat na bazie oleju lnianego nie zatyka porów drewna, a jednocześnie wnika głęboko w jego strukturę. W efekcie świetnie blokuje niekorzystne działanie wody, wilgoci czy też promieni UV.
W internecie nie brakuje głosów, aby zabezpieczać drewno starym olejem silnikowym. Zużyta, przepalona substancja ma jednak szkodliwy wpływ na środowisko, stąd zaleca się stosowanie innych preparatów, które są zdecydowanie mniej toksyczne dla ludzi i zwierząt.
- farby do drewna na zewnątrz – zapewniają drewnu w ogrodzie ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Tworzą paroprzepuszczalną i elastyczną powłokę, która zakrywa naturalny kolor drewna. Na zewnątrz najlepiej sprawdzają się farby ftalowe, które wykazują wysoką odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.
Do impregnacji drewna na zewnątrz świetnie nadaje się również lazura. Stworzona dzięki niej powłoka jest odporna na wilgoć, wahania temperatur i promieniowanie UV. Nie chroni jednak powierzchni przed grzybami i innymi mikroorganizmami. Dlatego przed jej nałożeniem warto zastosować impregnat do drewna.
Dostępna na rynku liczba wyrobów do impregnacji drewna na zewnątrz może przytłoczyć. Dlatego już na wstępie zastanów się, jaką ochronę i efekt chcesz uzyskać. Sprawdź również, czy wybrany preparat nadaje się do ochrony konkretnego gatunku drewna. Jeśli chcesz zabezpieczyć deski tarasowe wykonane z teku lub bangkiari, impregnat do drewna sosnowego nie zda egzaminu.
Impregnowanie drewna na zewnątrz krok po kroku
Impregnacja drewna to zabieg, który można z powodzeniem wykonać na własną rękę. Jakie czynności przeprowadzić, aby zabezpieczyć powierzchnie drewniane w ogrodzie?
- Odpowiednio przygotuj podłoże. Prace rozpocznij od szlifowania. Przetrzyj drewno papierem ściernym lub szlifierką. W ten sposób usuniesz starą powłokę malarską i wygładzisz materiał. Odpyl powierzchnię, odtłuść ją i w razie potrzeby pokryj środkiem grzybobójczym. Wilgotne drewno pozostaw do wyschnięcia.
- Zastosuj preparat do impregnacji drewna. Dokładnie pokryj drewno impregnatem. Nałóż środek zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli nie zachowasz wymaganego odstępu czasu pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw, ochrona drewna będzie nieskuteczna.
- Pokryj drewno preparatem dekoracyjno-ochronnym. W tej roli świetnie sprawdzają się wspomniane wyżej lakiery, lakierobejce, farby czy też oleje. Drewno możesz pokryć również woskiem. Malowanie powierzchni rozpocznij, gdy będziesz mieć pewność, że nałożony wcześniej impregnat do drewna zdążył wyschnąć.
Szukasz najlepszej metody na zabezpieczenie drewna na zewnątrz? Forum serwisu internetowego niekoniecznie będzie źródłem sprawdzonych informacji. Lepiej zdaj się na doświadczenie specjalistów. Pomogą Ci oni w doborze odpowiedniego impregnatu do ochrony drewna na zewnątrz. Dzięki temu odpowiednio zabezpieczysz deski tarasowe, meble ogrodowe, płoty czy też elementy małej architektury.