Renowacja okien drewnianych – o czym pamiętać? Jak konserwować okna drewniane?
Drewniane okna przez długi czas zachowają swój niepowtarzalny wygląd, o ile będziesz o nie systematycznie dbać. Oprócz regularności istotne jest również to, jakie preparaty do malowania okien będziesz stosować. Na szczęście rynek obfituje w produkty dostosowane do specyfiki drewna, które wydobywają jego piękno, a jednocześnie ograniczają podatność na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.
Warto jednak pamiętać, że renowacja starych okien drewnianych nie rozwiąże wszystkich problemów. Jeśli skrzydła okienne gorzej się otwierają i zamykają, płacisz wyższe rachunki za ogrzewanie lub odczuwasz chłód i przeciąg w pomieszczeniach, odpowiedzią na te bolączki może okazać się regulacja okuć i mocowań. Warto też zdecydować się na wymianę uszczelek. Jeżeli to nie pomoże, stare okna drewniane trzeba będzie najpewniej wymienić.
Czym malować okna drewniane?
Żeby odnawianie okien drewnianych przyniosło zakładane rezultaty, należy odpowiednio dobrać preparat. Na rynku nie brakuje wyrobów przystosowanych do drewna. Doskonale zabezpieczają one materiał przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Czym pomalować okno drewniane, aby zyskało atrakcyjny wygląd i odpowiednią ochronę? Oto najpopularniejsze opcje.
- Farba do okien drewnianych. Nie tylko zabezpiecza drewno, ale również pokrywa je warstwą koloru. Dobrze sprawdzają się zwłaszcza farby do okien akrylowe i olejno-ftalowe.
- Lakier do okien drewnianych. Inaczej niż farba do okien nie koloruje drewna, lecz podkreśla jego naturalną barwę i usłojenie. Bardzo dobrze zabezpiecza przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi.
- Lakierobejca do okien drewnianych. Jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie zalety bejcy i lakieru. Dobrze chroni drewno, a jednocześnie poprawia jego właściwości dekoracyjne. Zawiera bowiem w sobie pigmenty kolorystyczne. Na rynku dostępne są też lakierobejce bezbarwne do drewnianych okien.
- Olej do okien drewnianych. Zapewnia maksymalnie naturalne wykończenie, jednak w ograniczonym stopniu zabezpiecza drewno. Olejowanie trzeba też systematycznie powtarzać.
Jak odnowić drewniane okna? Instrukcja krok po kroku
Jedną z największych zalet drewnianych okien jest fakt, że można je wielokrotnie odnawiać. Jeśli stara powłoka lakiernicza łuszczy się i odspaja lub na powierzchni stolarki widać na rysy albo ubytki, nie oznacza to, że trzeba zupełnie się jej pozbyć. Renowacja pomoże. Jak więc odnowić drewniane okna? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku
Krok I – Przygotowanie narzędzi i wnętrza
Odnawianie okien drewnianych to zadanie, z którym zdecydowanie można poradzić sobie samodzielnie. Trzeba jednak dobrze się do niego przygotować. Jakie narzędzia są niezbędne, aby renowacja drewnianych okien przebiegła bez zarzutu? Oprócz pędzla malarskiego przyda się też:
- papier ścierny o różnej ziarnistości,
- kuweta, taśma i folia malarska,
- mieszadło,
- szlifierka,
- benzyna ekstrakcyjna,
- miękkie szmatki,
- szczotka o miękkim włosiu,
- wiaderko z wodą,
- płyn do mycia naczyń lub inny delikatny środek czyszczący,
- szpachlówka do drewna,
- odkurzacz,
- wybrany preparat do drewna.
Po skompletowaniu niezbędnych narzędzi możesz przystąpić do przygotowania wnętrza. W tym celu zdejmij karnisze i zabezpiecz folią malarską parapety, podłogę oraz sąsiadujące z oknem meble. W ten sposób unikniesz bałaganu.
Krok II – Przygotowanie drewnianych okien
Żeby efekt prac zachwycał, malowanie okien drewnianych musi zostać poprzedzone czynnościami przygotowawczymi. Wbrew jednak pozorom nie polegają one wyłącznie na usunięciu starej farby. Co należy zrobić, aby odnowić okna drewniane?
- Całkowite pozbycie się poprzedniej powłoki lakierniczej lub malarskiej. Sprawia, że nowa warstwa dobrze przylega do drewna i przez długi czas zachowuje swoją trwałość. Czynność tę można wykonać drobnoziarnistym papierem ściernym lub szlifierką oscylacyjną. Ta druga opcja jest wygodniejsza i zabiera mniej czasu. Wymaga jednak nieco wprawy w posługiwaniu się sprzętem. Po usunięciu starej farby lub lakieru powierzchnię należy odpylić przy pomocy odkurzacza albo szczotki o miękkim włosiu
- Uzupełnienie ubytków. Jeśli drewniane okna mają widoczne rysy lub ubytki, należy je wypełnić szpachlówką do drewna. Po upływie czasu określonego przez producenta preparatu można przeszlifować wypełnienie drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie ponownie odpylić powierzchnię drewnianych okien.
- Usuwanie zabrudzeń i tłustych plam. Większość zabrudzeń i plam najczęściej znika z powierzchni okien wraz ze szlifowaniem starej warstwy farby lub lakieru. Niemniej warto je przetrzeć wilgotną szmatką zanurzoną w wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego, np. płynu do mycia naczyń. Szczególnie uporczywe plamy można usunąć benzyną ekstrakcyjną.
Krok III – Malowanie drewnianych okien
To nieskomplikowana czynność, która przebiegnie bez przeszkód, jeśli będziesz stosować się do zaleceń producenta wyrobu. Sprawdź, czy w pomieszczeniu panują wymagane warunki. Nie rozcieńczaj preparatu, jeśli jest to niewskazane, i nie mieszaj go z innymi. Zachowaj wymagany odstęp czasu pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw farby lub lakieru.
Malowanie okien rozpocznij od trudno dostępnych miejsc, a następnie przejdź do większych powierzchni. Preparat rozprowadzaj wzdłuż włókien drewna, aby uzyskać atrakcyjny efekt wizualny. Przed nałożeniem kolejnej warstwy farby lub lakieru delikatnie przeszlifuj okno drewniane i dokładnie je odpyl. Po aplikacji ostatniej warstwy preparatu od razu oderwij taśmy malarskie.
Ile kosztuje renowacja drewnianego okna?
Renowację drewnianych okien można przeprowadzić na własną rękę lub zlecić je wykwalifikowanym specjalistom. Jest to droższa opcja, jednak daje gwarancję efektu. Co więcej, gdy fachowcy pracują, Ty możesz zająć się swoimi zajęciami. W zależności od regionu cena za lakierowanie lub malowanie skrzydeł wynosi od 80 do 95 zł za mkw. Koszt rośnie, jeśli wliczy się w to naprawę okien drewnianych, montaż okuć czy też skrobanie starej powłoki.
Konserwacja okien drewnianych to zabieg, który warto wykonywać systematycznie. Pozwoli to zachować ich piękno na dłużej, a także zabezpieczy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Przeprowadzane w ramach konserwacji czynności nie są skomplikowane. Należy je jednak wykonywać dokładnie, co pozwoli osiągnąć atrakcyjny rezultat.