Wczytuję dane...
PORADNIK - jak dbać o podłogę drewnianą?

 Podłoga drewniana uważana jest za ponadczasową. Często zapominamy jednak, że drewno, które jest surowcem naturalnym, pomimo obróbki technologicznej i profesjonalnego wykończenia, z czasem może ulec zużyciu. Wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych wskazówek, aby utrzymać drewnianą podłogę w doskonałej kondycji przez wiele lat:

 

 • Przed wejściem do mieszkania zamontuj wycieraczki – ograniczą one wnoszenie na obuwiu piasku, który pod stopami działa jak papier ścierny. Nawet najlepszy lakier nie oprze się jego działaniu.

   

 • Regularnie usuwaj z podłogi wszelkie zabrudzenia – kurz, piasek a także rozlane płyny – te ostatnie zbyt długo pozostawione na lakierze czy oleju mogą powodować trwałe, niemożliwe do usunięcia plamy, a także wnikać pomiędzy łączenia elementów i powodowac pęcznienie drewna.

   

 • Zabezpiecz spody mebli filcem i unikaj przesuwania ciężkich przedmiotów po podłodze - unikniesz w ten sposób rys i zmatowień.

   

 • W miejscach szczególnie często użytkowanych, np. przy biurku czy stole – pod krzesła stosuj maty ochronne, przezroczyste maty z tworzyw sztucznych są estetyczne, mało widoczne i łatwe do utrzymania w czystości.

   

 • Staraj się nie chodzić po drewnianej podłodze w butach na obcasie – nawet najtwardsze gatunki drewna ulegną wgnieceniu pod wpływem punktowego nacisku.

 

 • Zwracaj uwagę na zwierzęta – długie pazury, np. u psów, powodują rysowanie się powierzchni drewna.

   

 • Nie zmywaj podłogi na mokro – unikaj stosowania mopów sznurkowych, które często pozostawiają na podłodze skupiska wody. Najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w płaski mop i zmywanie podłogi dobrze wyżmiętym, wilgotnym wkładem (nie mokrym!).

   

 • Utrzymuj właściwe warunki klimatyczne w mieszkaniu – odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza są badzo ważne! Zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność powoduje zsychanie się (powstawanie szpar) lub pęcznienie drewna (łudkowanie się elementów drewnianych na krawędziach, odklejenie się podłogi). W celu kontrolowania warunków panujących w pomieszczeniu najlepiej jest kupić elektroniczny higrometr z termometrem, oraz, w razie potrzeby, wyposażyć się w nawilżacz powietrza.

   

 • Używaj tylko dedykowanych środków pielęgnacyjnych. „Uniwersalne” środki z czasem naruszają strukturę powłoki, którym zabezpieczona jest podłoga i przyśpieszają jej starzenie. Ponadto w trakcie renowacji podłogi może okazać się, że ponowne jej polakierowanie będzie niemożliwe – zalegające w szczelinach resztki uniwersalnych środków mogą utrudniać ponowne lakierowanie. Na rynku dostępne są bardzo wydajne i skuteczne profesjonalne preparaty, które wcale nie muszą być droższe od tych marketowych.

   

 • Stosuj zalecane przez producenta lakieru/oleju konserwanty – oprócz odświeżenia i ożywienia wyglądu drewna, tworzą one dodatkową warstwę ochronną, powodując w ten sposób znaczne wydłużenie żywotności podłogi.