Wczytuję dane...

Woskowanie mebli – praktyczne porady

Woskowanie drewna – najważniejsze informacje i porady

 

Woskowanie to jeden ze skuteczniejszych sposobów konserwacji i zabezpieczenia drewna przed szkodliwym wpływem różnych czynników. Na tym jednak jego atuty się nie kończą. Dobra wiadomość jest też taka, że można go przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy stosować się do wskazówek zawartych w tym poradniku. Na czym dokładnie polega woskowanie drewna? Jaki wosk do mebli wybrać? Jak prawidłowo woskować drewniane powierzchnie, aby zachwycały wyglądem? Na wszystkie te pytania znajdziesz tutaj odpowiedź.

Woskowanie mebli – co to? Na czym polega? Co daje?

 

Woskowanie to proces polegający na dokładnym pokryciu drewnianej powierzchni specjalnym preparatem – woskiem. Środek pełni funkcje ochronne oraz wykończeniowe i wnika głęboko w strukturę drewna. W efekcie meble pokryte preparatem są odpowiednio chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, plamami oraz negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, promieniowanie UV czy też wahania temperatur.

Odpowiednio dobrany wosk:

  • konserwuje i zabezpiecza drewno,
  • podkreśla naturalne usłojenie drewna, dodając woskowanej powierzchni szlachetności,
  • zapewnia aksamitny połysk, dzięki któremu meble pięknie wyglądają i przez długi czas zachowują walory wizualne,
  • odżywia włókna mebli drewnianych.

Czy można woskować surowe drewno?

 

Dostępne na rynku woski sprawdzają się nie tylko w przypadku drewna surowego. Z powodzeniem można je wykorzystywać na powierzchniach lakierowanych, bejcowanych, olejowanych czy też politurowanych. Często powleka się nim także antyki. Podczas prac konserwacyjnych warto pamiętać, że jeśli surowe drewno zostanie w pierwszej kolejności pokryte woskiem, lakier, bejca czy też politura nie utrzyma się na jego powierzchni. Natłuszczone podłoże nie przyjmie bowiem innych warstw wykończeniowych.

Jaki wosk do drewna wybrać?  Najważniejsze rodzaje

 

Zróżnicowanie produktowe sprawia, że na rynku bez trudu można znaleźć odpowiedni wosk do mebli. Przy wyborze preparatu uwzględnić należy jednak nie tylko rodzaj woskowanej powierzchni (przeznaczenie), ale także inne czynniki. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie wosku do drewna?

  1. Odcień. Na rynku dostać można zarówno jasny, jak i ciemny wosk. Wśród najchętniej wybieranych kolorów wymienić można dąb, orzech oraz mahoń. Dużą popularnością cieszy się również bezbarwny wosk pszczeli do drewna. Podkreśla on naturalny odcień materiału. Z kolei osoby zainteresowane efektem postarzenia powinny pomyśleć o zakupie wosku wybielającego. Warto jednak pamiętać, że najczęściej wymaga on zastosowania dodatkowego utrwalacza i  wosku bezbarwnego w celu zabezpieczenia uzyskanej powłoki.

  1. Konsystencja. Wśród użytkowników dużą popularnością cieszą się woski płynne. To łatwe w aplikacji produkty, które szybko schną. Innym praktycznym rozwiązaniem są preparaty w paście. Można je nakładać cienkimi warstwami. Dlatego są chętnie wybierane przez początkujących użytkowników. Z kolei woski twarde należy delikatnie podgrzać przed aplikacją.

Co lepsze: wosk czy olej do drewna?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która pozwalałaby określić, który preparat jest lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i efektu, jaki chce się uzyskać. Olej wnika głęboko w strukturę drewna. Natomiast wosk zabezpiecza je od zewnątrz, tworząc zwartą powłokę ochronną i nadając meblom aksamitny połysk. Dlatego część osób decyduje się na wykorzystanie obu środków jednocześnie. Daje to najlepsze efekty konserwacji powierzchni drewnianych.

Tajemnica prawidłowego woskowania mebli

 

Żeby woskowanie mebli zakończyło się powodzeniem i spełniło pokładane w nim oczekiwania, ważny jest nie tylko wybór prawidłowego preparatu, ale również inne elementy. Bez odpowiednich narzędzi i prawidłowego przygotowania, nie da się odpowiednio przeprowadzić woskowania mebli. Na co więc zwrócić uwagę w szczególności? Przedstawiamy tajniki procesu.

Czym nakładać wosk na meble?

 

Wbrew pozorom woskowanie mebli nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wosk płynny najczęściej nakłada się klasycznym pędzlem o delikatnym włosiu. Natomiast preparat w formie pasty aplikuje się za pomocą suchej szmatki wykonanej z bawełny lub lnu. Ściereczki dosyć szybko nasiąkają środkiem. Dlatego warto przygotować ich większą liczbę.

Podczas woskowania mebli wykorzystać można również bardziej specjalistyczne akcesoria – pakuły bawełniane lub watę stalową typu 0000. Żeby uniknąć zabrudzeń, warstwy wosku warto aplikować w jednorazowych rękawiczkach.

Przygotowanie podłoża do woskowania

 

Kolejnym ważnym etapem woskowania mebli jest przygotowanie podłoża. Powierzchnia mebla musi być czysta, odtłuszczona i sucha. Stare powłoki należy zeszlifować, a następnie dokładnie odpylić. Żeby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, woskowane meble należy przeszlifować papierem ściernym (P200-P260). Przed aplikacją preparatu trzeba również wypełnić ewentualne ubytki w powierzchni.

Jak woskować meble?

 

Środek należy aplikować okrężnymi ruchami, tak aby jak najlepiej wniknął w strukturę drewna. Wystrzegać należy się nakładania zbyt dużej ilości wosku. Czynność lepiej powtarzać kilkakrotnie, aby uzyskać zadowalające efekty. Zbyt grupa warstwa preparatu nie będzie bowiem wyglądać estetycznie. Na dodatek trzeba liczyć się z długim czasem jej schnięcia.

Usunięcie nadmiaru wosku

 

Po nałożeniu pierwszej warstwy i jej wyschnięciu można usunąć ewentualny nadmiar wosku. W tym celu mebel należy przetrzeć szmatką. Wosk schnie od 6 do nawet 24 godzin. Informacja o czasie schnięcia znajduje się na opakowaniu. Warto trzymać się zaleceń producenta, aby nie zepsuć efektu. Również pomiędzy kolejnymi warstwami wosku należy zachować wymagany odstęp czasu.

Polerowanie drewna po woskowaniu

 

Po wyschnięciu nałożonych warstw wosku można przystąpić do polerowania powierzchni drewnianej. Czynność ta przesądza o efektach woskowania. Dlatego warto ją wykonać starannie. W tym celu należy energicznie przetrzeć meble przy pomocy suchej ściereczki z lnu lub bawełny, pakuł bawełnianych albo waty szklanej typu 0000.

Woskowanie zabezpieczy meble przed szkodliwymi czynnikami i pozwoli zachować niepowtarzalny wygląd drewna na dłużej. To proces, który z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Trzeba tylko dobrze wybrać wosk, przygotować niezbędne narzędzia, a następnie postępować według opisanych wyżej wskazówek. A zatem: do dzieła!