Zastosowanie i rodzaje polerek do podłóg i parkietów
Dlaczego polerowanie jest ważne dla podłogi?
Podłogi i parkiety to powierzchnie intensywnie eksploatowane. Bez odpowiedniej troski szybko zużywają się i tracą swój pierwotny urok. Dlatego wymagają systematycznego polerowania, niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Co daje polerowanie podłóg? Zabieg:
- niweluje rysy i zadrapania,
- nadaje podłodze połysk,
- przedłuża żywotność materiału (dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podłoża pod aplikację warstwy ochronnej).
Polerowanie sprawia, że podłoga odzyskuje dawny blask, a odpowiednio zabezpieczona staje się odporna na uszkodzenia wynikające z intensywnego użytkowania. Wypolerowany materiał przez długi czas zachowuje estetyczny wygląd. Odznacza się również wyższą trwałością. Zabieg polerowania to też świetny sposób na renowację starych i zniszczonych podłóg, które na pierwszy rzut oka wydają się do wyrzucenia.
Najlepsze efekty daje polerowanie maszynowe. Nie tylko błyskawicznie przywraca materiałom dawną świetność, ale również jest proste w obsłudze. Wykorzystanie specjalistycznego sprzętu przyspiesza prace i sprawia, że kosztują one mniej wysiłku, co jest ważne zwłaszcza podczas polerowania znacznych powierzchni. Czym jest i jak działa polerka do podłogi?
Co to jest polerka do podłóg? Jak działa polerka „froterka”?
Polerka do podłóg to specjalistyczny sprzęt przeznaczony do polerowania różnorodnych powierzchni. Wyposażona jest w obrotową głowicę, która wygładza obrabianą powierzchnię oraz niweluje rysy i zadrapania. Można jej używać do froterowania zarówno podłóg drewnianych, jak i marmurowych czy też wykonanych z linoleum.
Polerki do podłóg wyposażone są w mocne silniki, które wprawiają głowice w ruch obrotowy. Obracające się talerze zdzierają minimalnie wierzchnią warstwę materiału, pozbywając się nierówności i nadając podłożu blasku. Żeby jednak przez długi czas cieszyć się efektami prac, należy w pierwszej kolejności wybrać dobrą polerkę. Jakie rodzaje maszyn można znaleźć na rynku.
Jakie rodzaje polerek do podłóg są dostępne na rynku?
Na rynku dostępne są różne sprzęty do polerowania podłóg. Są to zarówno przemysłowe maszyny czyszczące przeznaczone do obróbki dużych powierzchni, jak i mniejsze warianty do użytku domowego. Te pierwsze są najczęściej droższe, jednak wyróżniają się wysoką sprawnością działania. Z kolei modele domowe, choć mają niższą moc, są lekkie, kompaktowe i łatwe w obsłudze.
Biorąc pod uwagę, prędkość obrotową dostępne na rynku polerki do froterowania można podzielić na modele:
- wolnoobrotowe (niskoobrotowe) – osiągają do 175 obr./min. To najczęściej polerki przeznaczone do użytku domowego. Zapewniają podstawowe wykończenie podłogi,
- ze zmienną prędkością obrotową – zazwyczaj osiągają prędkość w przedziale 175-300 obr./min. Są wyposażone w system pozwalający zwiększać prędkość w zależności od potrzeb. Sprawdzają się i w użytku domowym, i profesjonalnym,
- wysokoobrotowe – osiągają prędkość powyżej 500 obr./min. Są przeznaczone do użytku przemysłowego. Zapewniają profesjonalne efekty w szybkim czasie.
Dostępne na rynku polerki można również podzielić ze względu na rodzaj podłóg, do których obróbki są dostosowane. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza polerka do parkietu. Dzięki niej można niewielkim wysiłkiem odnowić drewnianą podłogę. Chętnie wybierana jest również polerka do płytek marmurowych. Znaleźć można też warianty do posadzek betonowych oraz cementowych.
Jak wybrać dobrą polerkę? Najlepsze na rynku polerki do podłóg
Żeby wybrać dobre urządzenie do polerowania, należy w pierwszej kolejności przeanalizować swoje potrzeby. Do użytku domowego nie potrzeba mocnego sprzętu przemysłowego. Dlatego nie warto za niego przepłacać. Z kolei w przypadku dużych powierzchni niewielka froterka do podłogi nie sprawdzi się, gdyż będzie za słaba.
Sprzęt trzeba dopasować również do rodzaju podłogi. Jak wspomniano, na rynku dostępne są zarówno polerki do parkietu, jak i przeznaczone do podłóg marmurowych czy też posadzek z betonu. Można też dostać modele uniwersalne, które pasują do każdego rodzaju podłogi. Sprawdzają się one zarówno w użytku domowym, jak i przemysłowym.
Przy wyborze polerki do podłóg warto też zwrócić uwagę na jej parametry techniczne:
- moc – dostępne na rynku urządzenia do polerowania osiągają moce w przedziale 200-1200, choć zdarzają się modele przekraczające górną granicę. Najwyższą mocą dysponują polerki przemysłowe i przeznaczone do polerowania posadzek z betonu i cementu,
- prędkość obrotowa – im wyższa moc sprzętu, tym najczęściej większą prędkość obrotową jest on w stanie uzyskać, co przekłada się na jego efektywność.
Najlepsze polerki na rynku są wyposażone dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest odsysanie. Dzięki niemu sprzęt od razu zasysa pojawiający się podczas polerowania pył. W efekcie podłoża nie trzeba odkurzać.
Sprzęt, dzięki któremu wypolerujesz olejowaną podłogę!
Chcesz przywrócić dawną świetność olejowanym deskom? W tej roli świetnie sprawdzi się polerka do podłogi drewnianej. Usunie ona starą powłokę, wygładzi rysy oraz doda blasku powierzchni. Żeby nie zniszczyć desek, od razu pokryj je preparatem ochronnym, uprzednio odpylając podłoże. W ten sposób nie tylko zabezpieczysz drewnianą podłogę przed uszkodzeniami, ale również zachowasz jej szlachetny wygląd na dłużej.
Dlaczego warto kupić maszynę do polerowania podłogi?
Froterowanie podłogi to wymagające zadanie. Jego skuteczność zależy w dużej mierze od zastosowanej metody. Ręczne polerowanie zajmuje dużo czasu, kosztuje sporo wysiłku, a uzyskane efekty nie zawsze są zadowalające. Dlatego zamiast eksperymentować, warto od razu zdecydować się na polerowanie maszynowe. Dzięki wykorzystaniu polerki do podłóg prace przebiegają szybciej, są mniej męczące, a – co najważniejsze – kończą się pełnym sukcesem. Powierzchnia jest gładka i pełna blasku.
Na rynku dostępne są różne polerki do froterowania. Pozwala to dopasować sprzęt nie tylko do rodzaju podłogi i obrabianego metrażu, ale również indywidualnych potrzeb użytkownika. Odpowiednio dobrane urządzenie do polerowania to gwarancja skuteczności. Dlatego warto dobrze przyjrzeć się oferowanym polerkom.