Jak usunąć plamy z podłogi olejowanej? Zasady pielęgnacji

Spośród wielu zalet drewnianej podłogi olejowanej wymienia się przede wszystkim jej naturalny wygląd, niezwykle zbliżony do drewna. Z czasem jednak jej powierzchnia może stracić swój blask – głównie przez tłuste plamy i zabrudzenia, które są w stanie zaburzyć cały efekt. Jak sobie z nimi radzić?
Nie jest to wcale trudne, choć trzeba podkreślić, że wymaga pewnych przygotowań. Warto przy tym pamiętać, że usuwanie plam z podłogi olejowanej może odbywać się na kilka sposobów. Dobierane są one przede wszystkim od rodzaju zabrudzeń, a także tego, jak głęboko zdążyły one wniknąć w strukturę materiału. Poniżej przedstawiamy najlepsze i najskuteczniejsze metody na pozbycie się tego problemu.
Jak usunąć tłuste plamy z podłogi olejowanej?
Podłoga olejowana najczęściej znajduje się w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka. Dlaczego? Nie tylko ze względu na swój wygląd, ale również z powodu wysokiej odporności na ścieranie. Do tego trzeba dodać, że nie jest ona tak śliska, jak to często bywa w przypadku podłogi lakierowanej.
Wszystko to sprawia, że użycie tego typu drewnianej podłogi okaże się dobrym wyborem w przypadku pomieszczeń mocno eksploatowanych. Jak to jednak zwykle bywa, związane są one również ze sporymi zabrudzeniami, które potrafią być prawdziwym utrapieniem. A zwłaszcza tłuste plamy z oleju czy też śmietany. Jak sobie z nimi radzić? Jak się okazuje, skuteczne mogą okazać się produkty domowe, które w wielu sytuacjach są w stanie usunąć zabrudzenia, bez zagrożenia związanego z uszkodzeniem materiału. Poniżej kilka przykładów.
- Benzyna ekstrakcyjna – warto użyć jej do podłóg olejowanych wówczas, gdy zostały poplamione tłuszczem lub pastą do butów. Wystarczy nanieść ją na suchą szmatkę i przetrzeć podłogę.
- Kostki lodu – zalecane są na plamy z wosku. Umieść je w plastikowym worku, a następnie połóż na podłogę w miejscu, w którym znajdują się zabrudzenia. Po kilku minutach znacznie łatwej zeskrobiesz wosk, a następnie przemyjesz całość wilgotną szmatką.
- Płyn do mycia naczyń – podłogi olejowane mają to do siebie, że źle znoszą działanie bardzo silnych środków czyszczących. Zwłaszcza tych, które nie zostały specjalnie przystosowane do tego typu materiału. Z tego względu plamy ze śmietany, tłuszczu, mleka czy też z soków lepiej usuwać przy użyciu zwykłego płynu do mycia naczyń, wymieszanego z wodą.
Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć plamy z podłogi olejowanej, musisz pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Otóż drewno łatwo uszkodzić przez użycie zbyt dużej ilości wody. Dbaj więc o odpowiednie wyciskanie stosowanych szmatek oraz mopów.
Jak usunąć plamy z drewnianej podłogi?
Oczywiście plamy tłuste nie są jedynymi, jakie mogą pojawić się na drewnianej podłodze. Jeśli masz do czynienia z piaskiem, wystarczy użyć odkurzacza lub delikatnie wilgotnego mopa. Fusy z kawy z kolei pozwolą Ci usunąć plamy z alkoholu i słodkich napojów.
Wspomnieć warto ponadto o spirytusie, który okaże się prawdziwym wybawieniem w sytuacji, gdy drewniana podłoga została zabrudzona atramentem. Takich plam nie usuniesz samą wodą, dlatego dobrze jest pomyśleć o czymś jeszcze.
Czy miejsce produktów domowych mogą zająć profesjonalne środki czyszczące? Jak już wspominaliśmy, w przypadku podłóg drewnianych może okazać się to dość ryzykowne. Szczególnie wówczas, gdy planujesz sięgnąć po produkty o intensywnym działaniu. Z tego właśnie powodu najlepiej celować wyłącznie w środki dedykowane. A więc takie, które zostały specjalnie przygotowane dla drewnianej podłogi olejowanej. Dzięki temu masz bowiem gwarancję, że zdołasz usunąć plamy bez uszkadzania struktury drewna.
Jak usunąć plamy z paneli podłogowych?
Choć drewniane panele nieco różnią się od parkietu (są przeważnie nieco cieńsze i mniej wytrzymałe), zasady pielęgnacji w ich przypadku prezentują się bardzo podobnie. Musisz pamiętać o wykorzystaniu niewielkiej ilości wody, a także prawidłowy dobieraniu środków czyszczących. Wszystko po to, aby sprzątanie okazało się nie tylko skuteczne, ale też w pełni bezpieczne.
W sklepach dostępnych jest bardzo dużo produktów wzmacniających i zabezpieczających drewno, dlatego na nie także warto zwrócić uwagę. Mogą one bowiem sprawić, że plamy na drewnianej podłodze będą pojawiały się znacznie rzadziej, a ich usunięcie będzie łatwiejsze.