Sezon grzewczy a podłoga drewniana - jak uniknąć problemów?
Sezon grzewczy jest czasem szczególnym dla drewnianej podłogi. Drewno jako naturalny materiał reaguje na zmieniające się warunki otoczenia, szczególnie na zmiany wilgotności względnej powietrza. Czego zatem można spodziewać się po drewnianej podłodze zimą i nie dać się zaskoczyć?
Efektem ogrzewania zimą, są podwyższona temperatura oraz spadająca wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach. Drewno, jako naturalny materiał, dostosowuje się do otaczających go warunków. Gdy jest sucho, deski oddają wilgoć do powietrza i wysychają. Następuje ich kurczenie, co powoduje powstawanie szczelin pomiędzy deskami, szczególnie wrażliwe pod tym wzgledem są deski z litego drewna. Ich powstawanie jest procesem zupełnie naturalnym i częściowo odwracalnym:
Wiosną, kiedy wzrasta wilgotność, podłoga drewniana zazwyczaj powraca do pierwotnych rozmiarów. Jednak często zdarza się, że zbytnio przesuszone deski pękają:
Dlatego proces przesychania posadzki drewnianej należy kontrolować. Wystarczy mieć świadomość wilgotności powietrza w pomieszczeniach podczas sezonu grzewczego. Urządzenia typu stacje pogody, dokonujące pomiaru wilgotności, to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Zalecana dla desek drewnianych wilgotność powietrza wynosi pomiędzy 45 a 60%. Jeżeli spada ona poniżej tej wartości, rekomendowane jest stosowanie nawilżaczy powietrza. Warto przy tym zaznaczyć, że niezbyt praktyczne w tym aspekcie są nawilżacze kamionkowe wieszane na grzejnikach, czy mokre ręczniki.
"Zalecana dla podłóg drewnianych wilgotność
powietrza wynosi pomiędzy 45 a 60%."
By utrzymać podłogę drewnianą w dobrej kondycji, warto zastosować elektryczne nawilżacze utrzymujące stałą wilgotność powietrza. Należy też wspomnieć, że niska wilgotność nie występuje jedynie przy wysokiej temperaturze. Przy dużych mrozach wilgotność powietrza także spada. Stąd może się okazać, że pomimo iż jest zimno, to jest także bardzo sucho. Utrzymywanie wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie jest nie tylko korzystne dla drewna, ale także dla naszego zdrowia i samopoczucia