Wczytuję dane...

Pielęgnacja drewna na zewątrz.

Drewno na zewnątrz nieprzerwanie stanowi modny element wystroju. Aby drewno na zewnątrz wyglądało pięknie pomimo upływu czasu, nelezy odpowiednio o nie zadbać.

 

Drewno podatne jest na zmiany wilgotności i temperatury otoczenia, przez całe swoje "życie" kurczy się i rozkurcza. Dlatego nie zaleca się stosowania do zabezpieczenia drewna preparatów tworzących warstwę na powierzchni drewna - z biegiem czasu będzie pękała i łuszczyła się. Jest to o tyle kłopotliwe, że aby odnowić daną powierzchnię, trzeba ją szlifować do surowego drewna.

 

Aby tego uniknąć, zaleca się stosowanei środków do ochrony drewna na bazie olejów. Olej do drewna wsiąka w strukturę drewna, zabezpieczając je od wewnątrz. Powierzchnia olejowana odporna jest na działanie wody, promieni UV oraz glonów i grzybów. Olejowanie drewna należy przeprowadzić w temperaturze +15 stopni, drewno musi być suche.

 

Istnieją różne środki do olejowania drewna, również w aktualnie modnych kolorach (szarym, białym, brunatnym).  Do elewacji, płotów, donic i elementów dekoracyjnych firma Osmo zaleca stosowanie lazury olejnej, natomiast do tarasów (i innych powierzchni poziomych - na których może zatrzymywać się woda) zaleca się stosowanie Osmo Olej Tarasowy.

 

W przypadku powierzchni olejowanych, w trakcie renowacji powierzchni, nie ma potrzeby szlifowania drewna. Wystarczy je umyć, np. preparatem Osmo Środek Do Czyszczenia Tarasów lub Osmo Żelem Do Usuwania Szarości a następnie nanieść na wyschnięte drewno odpowiedni środek Osmo. W przypadku mocno zniszczonych powierzchni zaleca się zastosowanie Żelu Osmo Do Usuwania Starych Powłok.

 

Alternatywą do produktów Osmo może być olej zewnętrzy Oli-Natura Yacht&Teak. Posiada filtr UV, dzieki któremu szarzenie drewna nie postępuje tak szybko jak w przypadku produktów bez filtra UV.