Wczytuję dane...

Know-how: pielęgnacja podłogi lakierowanej

Pielęgnacja podłogi lakierowanej

 

 Kupiłeś dom lub wyremontowałeś mieszkanie a pierwsze, co rzuca się w oczy, to piękna, drewniana, lakierowana podłoga? Musisz wiedzieć, że nie zawsze będzie nowa, a jej wygląd może się zmieniać w miarę upływu czasu. Chcesz zachować świeżość, elegancję i unikatowy charakter swojej podłogi na długie lata? Ruszamy Ci z pomocą!

 

 Pamiętaj, woda i piasek są największym wrogiem drewnianych podłóg lakierowanych. O ich czystość dbamy poprzez odkurzanie, zamiatanie i okresowe wycieranie wilgotną szmatką. Nigdy nie używamy do sprzątania drewnianej podłogi ociekającego wodą mopa ani środków nieprzeznaczonych do tego celu! Odstawiamy więc na bok wszelkiego rodzaju płyny uniwersalne do wielu powierzchni i szukamy specjalistycznych środków do czyszczenia i pielęgnacji lakierowanego drewna. Na rynku znajduje się kilka wiodących marek oferujących całą gamę profesjonalnych środków czyszczących. Jak wybrać odpowiednie produkty?

 

 Większość producentów dzieli swoje wyroby na trzy typy. Obok środków do bieżącej pielęgnacji mamy też zmywacze do gruntownego czyszczenia. One muszą być stosowane rzadziej, ponieważ mają za zadanie usuwanie powłok pozostawionych po innych płynach. Ostatnim typem są środki zabezpieczające przed wnikaniem brudu i kurzu. Stosuje się je albo tuż po położeniu nowych podłóg lakierowanych, aby zagwarantować im maksymalną ochronę, albo po upływie kilku lat, aby przywrócić efekt nowości. Wyróżniamy także dodatkowy rodzaj preparatów, czyli środki renowacyjne do porysowanych bądź zmatowiałych podłóg. Tworzą one na powierzchni lakieru warstwę ochronną poprawiając stan wizualny zniszczonych powierzchni i dodatkowo zabezpieczającą ją przed ścieraniem. Taki schemat podziału swoich produktów stosują wiodący producenci, jak np. Barlinek (Protektor Koncentrat, Protektor Komplet, Protektor Blask), Bona (Cleaner, Remover, Polish Gloss, Freshen Up), czy Oli-Lacke (Oil-Aqua Care, Oil-Aqua Clean, Oil-Aqua Polish).

 

 Wiemy już, jakie środki wybrać. Ale jak często musimy czyścić naszą podłogę? Najpierw pomyślmy o przeznaczeniu miejsca, w którym znajduje się podłoga lakierowana. W pomieszczeniach o większym natężeniu ruchu (np. restauracjach, kawiarniach) częściej będziemy musieli dokonywać konserwacji i czyszczenia. Na potrzeby powierzchni mieszkalnych bieżące zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu, natomiast gruntowne czyszczenie powinno się odbywać do dwóch razy w roku. Przy sprzątaniu pomocne będą specjalistyczne sprzęty: spryskiwacz, szczotka z miękkim włosiem i mop. Tak wyposażeni możemy zadbać sami o własne lakierowane podłogi!

 

Pielęgnacja podłóg – odpowiedni sprzęt to podstawa!

  Jak często czyścisz podłogę? Raz na tydzień, miesiąc, pół roku? Pamiętaj – powinno się robić to regularnie, w częstotliwości zależnej od typu podłogi oraz stopnia jej zabrudzenia. Niezwykle ważne są także odpowiednie środki do pielęgnacji różnych powierzchni, ale nawet najlepsze specyfiki nie dadzą efektu wow, jeśli będziesz czyścić podłogę szmatką ze starego T-shirtu. Zamiast tego lepiej zdecydować się na profesjonalny sprzęt, dzięki któremu skutecznie pozbędziesz się zabrudzeń oraz kurzu, a także właściwie zakonserwujesz podłogę.

 

 Mop to absolutny must-have w każdym domu, ale dziś mało kto używa już klasycznego kija ze szmatą a'la wczesna Joy Mangano. Teraz nawet przy podstawowych sprzętach domowych stawia się na najwyższą funkcjonalność i efektywność. Nowoczesne mopy, te przystosowane do wszystkich rodzajów powierzchni, jak również i te przeznaczone do konkretnego typu podłóg drewnianych i korkowych (np. podłogi lakierowane czy olejowane), znakomicie sprawdzają się podczas codziennej pielęgnacji. W zależności od końcówki mopów, za ich pomocą można czyścić, odkurzać, a także konserwować podłogę. I nawet nie potrzebujesz do tego wiadra! Większość z nich posiada wbudowany pojemnik na środek czyszczący, a także ma dostępną funkcję spryskiwacza, dzięki której nadmiar wody nie przedostaje się na podłogę.

 

 Żeby wybrać odpowiedni mop, musisz najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie powierzchnie chcesz nim czyścić – czy wszędzie w domu masz położoną podłogę drewnianą, czy jednak przeważają inne tworzywa. Potem zaplanuj, jakimi środkami i jak często będziesz czyścić newralgiczną powierzchnię, a następnie pod tym kątem przejrzyj ofertę sprzętu pomocnego przy pielęgnacji podłóg. Jeśli żaden mop Ci się nie spodoba, może zdecydujesz się na maszynę polerską? Ona również daje świetne efekty, a za jej pomocą możesz czyścić i pielęgnować podłogi drewniane, kamienne, linoleum, a także inne twarde wykładziny. Gdy dorzucisz do maszyny polerskiej nakładkę ze szczotką, będziesz mógł wyczyścić także gres, płytki itd. Brzmi kusząco? Sprawdź ofertę naszego sklepu i odkryj jeszcze więcej propozycji!