Wczytuję dane...

Podłoga zabezpieczona olejem UV a olejem naturalnym - istotna różnica w pielęgnacji podłogi.

    Chociaż podłogi pokryte olejem naturalnym i olejem UV wyglądają podobnie, to do późniejszej ich pielęgnacji używa się zupełnie innch środków. Dlatego przed zakupem środków pielęgnacyjnych warto dowiedziec się z jakiego typu podłogą mamy do czynienia - w ten sposób unikniemy kłopotów, gdyby okazało się, że zastosowany przez nas środek pielęgnacyjny nie chce się przyjąć na danej powierzchni. Oleje UV są nakładane fabrycznie, więc jeśli macie podłogę która była olejowana przez parkieciarza już po zamontowaniu, to na pewno zastosowany został olej natralny (lub wosk lub też olejowosk). W przypadku gdy kupiliście podłogę fabrycznie wykończoną olejem, to warto dopytać producenta podłogi jakiego typu oleju użył podczas produkcji - takie informacje z regóły można znaleźć w broszurach informacyjnych/katalogach lub na etykiecie produktu.

 

Jaka jest różnica pomiędzy olejem UV a olejem naturalnym?

 

    Olej UV, jak sama nazwa wskazuje, podczas produkcji utwardzany jest promieniami ultrafioletowymi, natomiast olej naturalny utwardza się oksydacyjnie - podczas kontaktu z tlenem zawartym w powietrzu. Metoda UV jest znacznie szybsza - co ma duże znaczenie podczas produkcji.

  

    W swojej strukturze olej UV trochę przypomina lakier - oprócz tego, że wnika w drewno i zamyka w nim pory, to dodatkowo tworzy na jego powierzchni strukturę podobną do struktury lakieru. Natomiast olej naturalny wnika głębiej w drewno i zabezpiecza je od środka.

 

Olej UV

                   Struktura oleju UV                                                                                                                        Struktura oleju naturalnego

                  Źródło: www.barlinek.com.pl                                                                                                                                 Źródło: www.barlinek.com.pl

  

Jaki to ma wpływ na pielęgnację mojej podłogi?

 

    W zwiazku z charakterystyczną budową oleju UV, środki do jego pielęgnacji musza posiadać odpowiednią przyczepność do tego typu powierzchni - w przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której środek pielęgnacyjny nie będzie chciał się przyjąć (mogą pojawić się smugi, plamy, itp.). Dzieje się tak czasami, w przypadku gdy na oleju UV zastosowany został środek pielęgnacyjny przeznaczony do drewna zabezpieczonego olejem naturalnym. Dlatego ważne jest aby stosować odpowiednio dobrane produkty. W odwrotnym przypadku - gdy przez pomyłkę zostanie zastosowany na podłogę pokrytą olejem naturalnym środek pielęgnacyjny do oleju UV - nie powinno stać się nic złego, ale na wszelki wypadek lepiej unikać takich sytuacji.

 W przypadku środków myjących do codziennej pielęgnacji - nie ma to praktycznie większego znaczenia z jakiego typu podłogą olejowaną mamy do czynienia.

 

Jeżeli macie wątpliwości co do rodzaju oleju na Waszej podłodze, to z chęcią Wam pomożemy :)

 

 

Autor: Maciej Nieciecki